2 female professionals.jpg

Mentors

HAL - Mentoring Agreement Form 1| Mentoring Programme Handbook PDF | Mentoring Extract PDF

Filter Results

= Leadership Academy Induction and Mentor Training Completed


Alicia Argire

Headteacher

Newtons Primary School

Andrew Linham

Head of Music

Ardleigh Green Junior School

Anita Negri-Brown

Teacher of English

Drapers' Academy

Anne Walcott

SENCO

Harris Academy Rainham

Ashlea Stevenson

School Business Manager

Elm Park Primary School

Barry Austin

Head of Science

Sacred Heart of Mary Girls' School

Caroline Jacyna

Assistant Headteacher / SENDCO

The Mawney Foundation School

Carolyn Fox

Executive Headteacher

Rise Park Academy Trust and Success For All

Cate Deighan

Year 6 Teacher, 5/6 Phase Lead & Curriculum Lead

Elm Park Primary School

Cathy Chaplin

EYFS Phase Leader

Crowlands Primary School

Chelsey Kavanagh

Class Teacher

St Ursula’s Catholic Primary School

Cheryl Street

Head of School

Rise Park Junior School

Chris Vaughan

Director of Finances and Resources

The Campion School - Academy

Chris Knight

Headteacher

The Mawney Foundation School / Learning & Achieving Federation

Chris Speller

Headteacher

St Edward’s CE VA Primary School

Christopher Hobson

Headteacher CEO

Hornchurch Academy Trust

Claire Bevan

Teacher / Science Lead

The James Oglethorpe Primary School

Claire Murphy

EYFS Lead Teacher

Squirrels Heath Infant School

Craige Brown

Executive Headteacher

The Learning and Achieving Federation of The Mawney Foundation School and Crownfield Junior School

Dan Marshall

Assistant Headteacher (KS2)

Hacton Primary School

Dan Hinton

SENCo / Inclusion Manager

Crownfield Junior School

David Holmes

Chief Operating Officer

The Havering Colleges, New City College

Denise Broom

Business and Development Manager

LIFE Education Trust

Desiree le Roux

EYFS Lead / Assistant Headteacher

St Ursula’s Catholic Primary School

Dhurata Neziri

Class Teacher/ Curriculum Team Leader

Crowlands Primary School

Doug Bannister

Assistant Vice Principal

Drapers' Academy

Edward O'Brien

Head of English

The Coopers' Company and Coborn School

Eleanor Bowtell

English and Media Teacher

Olive AP Academy Havering

Emma Topp

Head of Year 8

Hall Mead School

Emma Daly

Mental Health Leader, EAL Leader and NQT Mentor

Branfil Primary School

Faye Richmond

HLTA / EAL Assistant

St Edward's Church of England Primary School

Georgina Ward

Assistant Headteacher, KS2 and Curriculum Lead

Learning Federation (Broadford & Mead Primary)

Hannah Mordew

Phase Leader, Literacy Lead

Upminster Junior School

Hayley McClenaghan

Executive Headteacher

The Growing Together Federation.

Crowlands Primary School and Newtons Primary School

Heather Bannock

Year One Lead / Maths Co-ordinator

Squirrels Heath Infant School

Helen Knowles

Subject Leader - Physical Education

Sacred Heart of Mary Girls' School

Janelle Johnson

Headteacher

Ardleigh Green Junior School

Janice Lewis

Deputy Principal / SENCO

Oasis Academy Pinewood

Jason DeBruin

Head of Design & Technology / Lead Practitioner for Teaching & Learning

Harris Academy Rainham

Jenni Elliott

Principal

Oasis Academy Pinewood

Jenny Taylor

Assistant Head Teacher / SENCo

Scotts Primary School

Jessica Presland

Head of Year 7 / History Teacher

Sacred Heart of Mary Girls' School

Jo Savidge

Headteacher

Clockhouse Primary School

Joanne Cook

Teacher

Ardleigh Green Junior School

Joe Hales

Assistant Headteacher

Hall Mead School and ELAT

John Morris OBE

Trust Consultant, ELAT

Empower Learning Academy Trust

Judith Ferreira

Assistant Headteacher / SENCO

Squirrels Heath Infant School

Julian Dutnall

CEO

LIFE Academy Trust

Julie Lamb

Chair of Governors

Corbets Tey School

Karen Whelan

Teacher, Digital Curriculum Lead for Innovation, Computing Lead, SLT

Ardleigh Green Junior School

Karina McLaughlin

SLT - Maths and Phase Lead, Year 3 teacher

St. Mary’s Catholic Primary School, Hornchurch

Kate Garratty

Class Teacher

Benhurst Primary School

Katherine Hart

Deputy Headteacher / Assessment Lead / Pupil Premium / Y6 Class Teacher

Benhurst Primary School

Katherine Ruck

Literacy Co-ordinator / Head of Year Six

Parklands Primary School

Katie Roberts

Subject Leader: Food & Nutrition, Child Development and Health & Social Care

Sacred Heart of Mary Girls' School

Katrina Rose

Assistant Headteacher / Reception Year Group Leader and Class Teacher

Crownfield Infant School

Kerry Loyns

Assistant Headteacher / SENDCo

Benhurst Primary School (LIFE MAT)

Kirsten Cooper

Headteacher

Nelmes Primary School

Laura Braithwaite

KS2 Assistant Headteacher

Crowlands Primary School

Leanna Gough

Year 5 Class Teacher, Assessment Leader, Senior Leader, Phase Leader

The RJ Mitchell Primary School

Lee Raftery

Headteacher

Royal Liberty School

Lesley Fuller

Headteacher

Elm Park Primary School

Lorna Linton-Hemmings

Head of Food & Textiles

Harris Academy Rainham

Lorraine Earle

Chair of Governors

Elm Park Primary School

Lucy Hodges

Deputy Headteacher / Inclusion Manager / Maths leader

Nelmes Primary School

Lucy Nortje

Class Teacher / Academy Online Safety & Computing Coordinator

Rise Park Academy Trust

Mandeep Kaur

KS2 Phase Lead, Literacy, EAL & Curriculum Lead

Mark Fogarty

Vice Principal

Drapers' Pyrgo Priory Primary School

Mark Vickers

CEO

Olive Academies

Matthew Dineen

Executive Headteacher

Federation of Towers Schools

Towers Infant & Junior Schools

Melissa Hitchcock

Middle leadership

Ardleigh Green Infant School

Michelle Britton

Class Teacher; Year Group Leader; Pupil Parliament

Benhurst Primary School - LIFE Academy Trust

Miriam Parker

Deputy Headteacher

St Peters Catholic Primary School

Morag Shiach

Professor of Cultural History, Queen Mary University of London

Drapers’ MAT

Morgan Bateman

SENCO

Parklands Primary school

Natalie Sansom

Headteacher

Branfil Primary School

Neree Sale

ICT Systems Manager

Elm Park Primary School

Nicola Afteni

Assistant Headteacher

Hall Mead School

MAT – Empower Teaching Alliance

Nicole Gunthorpe

Deputy Headteacher

Branfil Primary School

Nicole Lee

Class Teacher Y5; Art and Design Subject Lead; Literacy Team;Learning Environment Lead

Elm Park Primary School

Nicolette Wyman

Assistant Headteacher / English Lead

Engayne Primary School

Nigel Bolitho

Assistant Headteacher

Olive AP Academy - Havering

Olivia Munday

Assistant Head for Teaching and Learning

Sacred Heart of Mary Girls' School

Paul Cotier

Deputy Headteacher

Hall Mead

Rachel Robinson

Head of School

Rise Park Infants – Rise Park Academy

Rhian Abeledo

SLT, English and Assessment Co-ordinator & SLE

Ardleigh Green Junior School

Ryan Kinnear

Headteacher

Scotts Primary School

Sally Thomson

School Business Manager

St Edward’s Church of England Primary School

Samantha Maclean

Year 6 Class Teacher, Upper KS2 Phase Leader and Curriculum Lead

Crowlands Primary School

Samantha Wiley

Year Group Leader

Ardleigh Green Infant School

Sandra Elsom

Class Teacher and KS1 Phase Leader

The James Oglethorpe Primary School

Sarah Boyes

SENCO

Harrow Lodge Primary School

Sarah Leung

Deputy Headteacher

Squirrels Heath Infant School

Shannon Coard

Lower Key Stage Two Phase Leader

Crowlands Primary School

Sharon Nacmias

Headteacher

Crownfield Infant School

Simon Harris

Teacher

Ardleigh Green Junior School

Stella McCarthy

Headteacher

Dame Tipping CofE Primary School, part of The LIFE Education Trust

Steph Stronach

Executive Achievement Director of Mathematics

Harris Federation

Stephanie Driscoll

Class Teacher, Year Group Leader, NQT Mentor & Curriculum Lead

Scotts Primary School

Steve Bowers

Headteacher

Hylands Primary School

Steven Murray

Lead Practitioner of Science

Emerson Park Academy

Stuart Norman

National Leader of Governance

Langtons Junior Academy & REAch2


Tanya Inglis

Class teacher, SLT member, Literacy Lead

St Patrick’s Catholic Primary School

Teresa Carter

Deputy Headteacher

Parklands Primary School

Verity Hoffman

Headteacher

Ardleigh Green Infant School

Vicky Hornsby

Deputy Head / Maths Co-ordinator

Hacton Primary School

Victoria Morris

Executive Headteacher

The Aspire Learning Federation

Victoria Balcombe

Inclusion Manager

St Ursula's Catholic Primary School

Will Thompson

Principal

The Brittons Academy

Zuzanna Gromska

Assistant Head

Forest Approach Academy (Lime Academy Trust)

Our use of cookies

We use necessary cookies to make our site work. We'd also like to set analytics cookies that help us make improvements by measuring how you use the site. These will be set only if you accept.

For more detailed information about the cookies we use, see our Cookies page. Cookie Control Link Icon


Necessary cookies

Necessary cookies enable core functionality such as security, network management, and accessibility. You may disable these by changing your browser settings, but this may affect how the website functions.